Kasık fıtığı ameliyatı sonrası, özellikle fıtık büyük ise testislerin içinde bulunduğu skrotum dediğimiz torbada, hematom dediğimiz kan toplanması yada seroma dediğimiz sıvı toplanması olabilir. Bunlar genellikle kendiliğinden iyileşir, sabırla beklemek gerekir.

Detaylı bilgi için fitikistanbul.com/fitik/kasik-fitigi/

Comments

 1. hikmet

  meraba hocam ameliyat oldum kasık fıtığından yaklaşık 2bucuk ay oldu ağrım yok ama skrotum dedimiz yerde bir şiş oluşuyor. zorlandımmı oluyor. bazen kayboluyor ama ur gibi ve sert. ne yapmalıyım

 2. Dr. Hakan Gök Article Author

  Ameliyat sonrası gelişen olayları anlamak için muayene etmek ve ultrason ile görüntüleme yapmak en sağlıklı yaklaşımdır. Ameliyat sonrası kasıktaki kanamalar testiste toplanıp şişlik yapabilir ve 3-4 ay kalabilir. Bazen fıtık kesesinin bırakılması sonrası sıvı toplanması ve hidrosel oluşabilir.

  1. Dr. Hakan Gök Article Author

   Bazen ameliyat sonrası kanamalar skrotumda birikerek – ki hematom denir – şişliğe neden olabilir. Bazende ameliyat sahasında meydana gelen seroma dediğimiz ödem de bu şişliği yapar. Bu iki nedenden olan şikayetler zamanla kaybolur. Şişliğe neden olan hematom/seroma genellikle 3-4 ay içinde kaybolur.

  1. Bulent

   Selam. Ben 3 hanfta once ameliyat oldum. Sendeki problem bende de var. Siskinlik sizdene zaman gecti. Cevap verirseniz cok sevinirim.

  1. admin Article Author

   Bazen ameliyat sonrası kanamalar skrotumda birikerek – ki hematom denir – şişliğe neden olabilir. Bazende ameliyat sahasında meydana gelen seroma dediğimiz ödem de bu şişliği yapar. Bu iki nedenden olan şikayetler zamanla kaybolur. Şişliğe neden olan hematom/seroma genellikle 3-4 ay içinde kaybolur.

 3. Zülküf Yavuz

  Yaklaşık 3 gündür kasiklarimda FITIK ameliyatı oldum sağ ve sol testisimde șișme var. Bu normal bir durum mu? Yoksa doktora bașvurmali mıyım. Lütfen bir bilgi verirmisiniz

  1. admin Article Author

   Ameliyat sonrası erken dönemde olan şikayet ve komplikasyonları hekiminize danışmalısınız. Hastalar, her zaman ameliyattan sonra ameliyatlarını yapan cerrahını takip etmelidir. Tedavinin devamlılığı için takip hayati öneme sahiptir. Kontrol muayeneleri olmadan, hekimler hasta şikayetlerinden habersiz kalır.

   1. Emrah ay

    Merhaba hocam. Ben yaklaşık. 10 ay önce kasik fıtığından ameliyat. Oldum ameliyat yerinde sanki içinde birşey olduğunu hissediyorum ve ameliyat oldum kasıkta ağrı hafifte şişlik oluyo ve o taraftaki yumurtaligimda hafif sislik oluyo bazen. İniyo. O sislik. Bazen tekrar oluyo.

    1. admin Article Author

     Merhaba, bunun çeşitli nedenleri olabilir. Fıtığınız tekrarlamış olabilir. Yama kondu ise toplanmış olabilir. Muayene ve görüntüleme yöntemleri ile nedeni araştırılmalı.

 4. Mustafa

  Hocam kasık fıtığı ameliyatı oldum yumurtalıklarında şişme oldu Ağrı’da var bu normal bir durum mudur teşekkür ederim

  1. admin Article Author

   Ameliyat sonrası erken dönemde kanamalara bağlı ya da seroma dediğimiz dokuda ödem sıvısı toplanmasına bağlı testislerde şişlik olabilir. Buna ağrı da eşlik edebilir. Genelde zamanla düzelirler. Ancak ağrıyı iyi araştırmak gerekebilir. Başka nedenleri olabilir.

 5. Mustafa

  Hocam hayırlı günler yaklaşık 2 yıl önce kasık fıtığı ameliyatı oldum halen devam eden testislerde şişme ve ağrı oluyor. Ağır salladım zaman ve kemer sıkı olduğu zaman daha çok ağrıyor teşekkür ederim.

 6. Ferhat

  Hocam nerdeyse 6 ay oldu kasık fıtığı ameliyatı oldum 18 yaşındayım sol testis de şişme var dokununca damar var sanki ayakta durunca beli oluyor ve ve akşam uyurken sabah hiç bir şey yok muş gibi kay boluyor bunun yanı sıra idrar zorluğumdan var ameliyatan 3 ay sonra gitim ultrason çektim bişey yok dedi hafif ödem ve iltihap var dedi ilaç verdi bu zamanla geçicek dedi

 7. Oktay

  Hocam merhbalar. Cuma gunu kasık fitigindan ameliyat oldum. Benimle birlikte ameliyat olanlarin hepsi c.tesi gunu kosa kosa taburcu oldular. Ben p.tesi taburcu oldum. Fakat benim agrim ve sizim anca azaldi. Ve hala sancim ve derin agrilarim var. Devlet hastanesi old icin pek sallamiyorlar. Dalagim sisiyor nefes alirken batiyor. Testislerim şişti. O geciciymis yorumlari okudum. Biraz arastirma yaptim. Enfeksiyon olusmus olabilir diyorlar. Antibiyotik kullaniyorum. Ne yapmaliyim. Sinirlerim de cok bozuk.

  1. admin Article Author

   Hastalar, her zaman ameliyattan sonra ameliyatlarını yapan cerrahını takip etmelidir. Tedavinin devamlılığı için takip hayati öneme sahiptir. Kontrol muayeneleri olmadan, hekimler hasta şikayetlerinden habersiz kalır. Hekiminiz ile gorusmelisiniz.

 8. admin Article Author

  Hastalar, her zaman ameliyattan sonra ameliyatlarını yapan cerrahını takip etmelidir. Tedavinin devamlılığı için takip hayati öneme sahiptir. Kontrol muayeneleri olmadan, hekimler hasta şikayetlerinden habersiz kalır.

 9. Sezgin

  Hocam ameliyat olalı 1 hafta oldu yaklaşık 2 gün öncesine kadar rahat dolaşmaya başlamıştım fakat ağrılarım tekrar başladı testislerde ağrım var pekte yakın zamanda düzelecek gibi görünmüyor bu normal bir durum müdür?

  1. admin Article Author

   Merhaba, olmaması gerekir. Bu durumunuzu hekiminiz ile görüşmelisiniz. Erken dönem şiddetli ağrı iyi araştırılmalı.

 10. Hakan Azar

  Hocam 3 yıl oldu karın zarı zorlamadan dolayı yıtılmış açık amaliyat oldum karın zarını dikdiler doktorum bana erdiği bilgi bu
  İlk günden uyana sağ testissimde yumurta kadar şişlik oldu doktor ilerleyen zaman içinde iner dedi fakat inmedi
  Normal hayatımı çok etkiliyor pantolon giydiğimde hoş görüntü olmamamla birlikte zorlanıyorum rahatsız ediyor giydiğim iç çamasırımdan sürekle sarkıyor ve buna sürekli elimle mudahale etme ihtiyacı doğuyor kamu personeliyim iş ortamında çok zorlanıyorum
  Bu amaliyatlamı indirilir ve ya ne gibi bu sorunum çözülür bana yardımcı olur tavsiyede bulunursanız minnetter kalırım
  Sizlerle bu tedeviyi verçekleştirmem mümkünmü bana yardımcı olursanız sevinirim
  Lütfen bana yardımcı olun
  Benimle iletişime geçerseniz çok sevinirim mail atarsanız ben araeım sizi

  1. admin Article Author

   Merhaba, muayene olmanız ve öncelikle bir görüntüleme yöntemi ile değerlendirmek gerekir. Eski ameliyat raporunuz değerli bilgiler sağlar. Tandebu alıp gelirseniz memnuniyetle tedavinizi üstleniriz.

 11. Burak

  Hocam 2 ay kadar önce kasık fındığı ameliyatı oldum ama testis te sertlik var diğerinden yükarıda sabit bir şekilde duruyor sabitliği kafa karıştırıyor

  1. admin Article Author

   Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ameliyat yerinde bazen küçük kanamalar ve seroma dediğimiz sıvı birikmesi olabilir ve bunlar testis etrafında toplanabilir. 3 ay kadar genelde bekliyoruz. Düzelme olmaz ise incelemek gerekir.

 12. İlker

  Hocam 1 hafta önce ameliyat oldum sag kasıktan fitiktan ve sag yumurtalığım bi yumurta büyüklüğünde şişti acaba ameliyatta bir sorun mu oldu gecici mi kalici mi devlet hastanesinde olmuştum birde sizden bilgi alayım dedim

  1. admin Article Author

   Bu tür şişlikler fıtık ameliyatı sonrası olabilir. Ameliyat yerinde ödem, kanamalar testislerde birikebilir. Zamanla kaybolur. Hekiminize danışmanız uygun olur.

 13. Burak

  Selamun aleyküm hocam 3 ay olacak açık fındık ameliyatı oldum testis sert ve torbaya inmedi

  1. Dr. Hakan Gök

   Merhaba, ameliyat sonrası küçük kanamalar testis etrafında birikebilir. Bazen seroma dediğimiz ödem de buna neden olabilir. Sertlik genelde bundan olur. Bana bağlı testis de yüksek kalabilir. Zamanla yerine iner. Genellikle bu sertlikler 3-4 ay içinde kaybolur. Daha uzun sürerse incelemek gerekir.

 14. İlker

  Hocam iyi gunler 20 aralıkta sag kasık fitigindan acik ameliyat oldum bugün 22 gün oluyor sag testisimde ceviz büyüklüğünde şişlik mevcut ve şiş olan testisim digerinden yukarda duruyor kontrole gittigimde doktor zamanla gecer dedi ama elledigimde çok sert duruyor acaba normal mi ortalama ne zaman düzelir

  1. admin Article Author

   daha önceki yorumları okursanız detay var. Ameliyat sonrası bazen kanamalar birikir ve testiste sert şişliklere neden olur. 3 aya kadar beklenir. Zamanla kaybolur. Uzar ise incelemek gerekir.

 15. İlker

  Hocam merhaba, 17.01.2023 tarihinde laparoskopik tek taraflı (sağ kasık fatığı) ameliyatı oldum. Progrip zımbasız, kendiliğinden yapışan yama ile gerçekleşen bir ameliyattı. Ancak ameliyattan sonra kasığımda ve dikişlerimdeki ağrı hafifleyip hissedilmeyecek düzeye gelmesine rağmen, sağ testisimde aşırı sarkma ve testis boyutunda damarlı ağrı yapan bir şey var. Geceleri uyutmuyor ve hayat kalitem aşırı derecede kötü…Seroma olması mümkün mü yoksa nüks ihtimali var mıdır. Özellikle erekte olduktan sonra bu ağrı artıyor. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon yapmıyorum ama bazen ereksiyon olabiliyor istemsiz..Teşekkürler hocam.

  1. admin Article Author

   Merhaba, özellikle laparoskopik ameliyat sonrası orta şiddetin üzerinde ağrı normal değil. Bunun nedeni cerrahi travma, sinir yaralanması olabilir. Hematom ve seromalar pek ağrı yapmaz. Genelde 3-4 ayda kaybolurlar. Daha uzun sürer ise muayene ve görüntüleme yapmak gerekir. Sizin şikayetleriniz ise hekiminize danışmalı ve onun tedavisi altında kalmalısınız.

   1. İlker

    Öncelikle cevabınız için teşekkürler hocam, ameliyatı yapan doktora 24 ocakta kontrol muayenesi oldum, fıtık onarımında sorun olmadığını söyledi, nüks yok. Testiste olan durum içinse geçeceğini söyledi. Slip külot kullanmaya başladım ve daha iyi durumdayım şu anda… Ancak sıkıntı şu ki hocam sırtüstü yatarken ameliyat olan tarafımda bacağımda yanma oluyor.. Sanırsam dediğiniz gibi sinirlere baskı ya da sinir yaralanması var gibi..Bu durumda yapmam gerken nedir sizce? 3-4 ay beklemek mi yoksa algoloji vb bölümlere görünmek mi?

   2. Hüseyin

    Hocam merhaba Çarşamba günü sağ sol kasık ve göbek fıtığından kapalı ameliyat oldum fakat testisleri de hem şişme hem morarma hemde ağrı var oda sol testislerimde doktoruma sorduğumda bu normal dedi ama korktuğum için sizede sormak istedim

    1. admin Article Author

     Merhaba, bu başlık altındaki yazıları okursanız cevaplarınızı orada bulacaksınız.

 16. İlker

  Hocam sag kasık fıtığından 6 ay once ameliyat olmustum sag testisim de digerine göre küçülme olmuş ameliyat oldugum doktorum ultason incelemesinde sag testis 25 x 12 sol testis 40 x 23 boyutlarında sag testis parankim ekojenitesi ve vaskülarizasyonu sola göre azalmıştır yazıyor doktorum böyle şeyler olabilir normal dedi gönderdi. İleri de kısırlıga sebep olur mu? Bu ne demektir. Ne yapmalıyım

  1. admin Article Author

   Kasık fıtığı ameliyatı sonrası testise giden damarların zedelenmesine bağlı testiste gerileme ve atrofi gelişebilir. Testisin fonksiyonlarını azaltabilir. Doppler ultrasonografi değerlendirmek için önemlidir.

 17. Erkan

  Merhabalar hocam. Babam (53) sol kasık fıtığı ameliyatı oldu fıtığı gerçekten büyüktü. Kasık fıtığı ameliyatı sırasında dev epididim kistine rastlandı ve aynı kesi yerinden 2 ameliyat gerçekleştirildi. Ameliyat üzerinden 4 gün geçti. Ağırıları günden güne azalıyor ve yürüyebiliyor. Ancak arada bi sancıları oluyor. Benim asıl merak ettiğim şu; testis torbasında sert bir şişlik var şişlik büyük boyutta. Bu şişlik 4 gündür kaybolmadı. Sizce buna yol açan nedir.

  1. admin Article Author

   Merhaba, bu yolla tıbbi görüş ve tavsiyede bulunmuyoruz. Bu site bilgilendirme amaçlıdır. Hekiminiz ile danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir