Kasık fıtığı ameliyatı sonrası, özellikle fıtık büyük ise testislerin içinde bulunduğu skrotum dediğimiz torbada, hematom dediğimiz kan toplanması yada seroma dediğimiz sıvı toplanması olabilir. Bunlar genellikle kendiliğinden iyileşir, sabırla beklemek gerekir.

Detaylı bilgi için fitikistanbul.com/fitik/kasik-fitigi/

Comments

 1. hikmet

  meraba hocam ameliyat oldum kasık fıtığından yaklaşık 2bucuk ay oldu ağrım yok ama skrotum dedimiz yerde bir şiş oluşuyor. zorlandımmı oluyor. bazen kayboluyor ama ur gibi ve sert. ne yapmalıyım

 2. Dr. Hakan Gök Article Author

  Ameliyat sonrası gelişen olayları anlamak için muayene etmek ve ultrason ile görüntüleme yapmak en sağlıklı yaklaşımdır. Ameliyat sonrası kasıktaki kanamalar testiste toplanıp şişlik yapabilir ve 3-4 ay kalabilir. Bazen fıtık kesesinin bırakılması sonrası sıvı toplanması ve hidrosel oluşabilir.

  1. Dr. Hakan Gök Article Author

   Bazen ameliyat sonrası kanamalar skrotumda birikerek – ki hematom denir – şişliğe neden olabilir. Bazende ameliyat sahasında meydana gelen seroma dediğimiz ödem de bu şişliği yapar. Bu iki nedenden olan şikayetler zamanla kaybolur. Şişliğe neden olan hematom/seroma genellikle 3-4 ay içinde kaybolur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir